Jakie informacje są potrzebne do wysłania PIT 2017 przez Internet?

 

Wysyłanie rocznych deklaracji podatkowych za pośrednictwem sieci internetowej cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Już od kilku dobrych lat składanie zeznania przez Internet nie wymaga od podatnika posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Rozliczenie PIT 2017 w formie elektronicznej można wysłać na formularzach – PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39, dołączając do nich załączniki: PIT/B, PIT/D, PIT-2K, PIT/M, PIT/O, PIT/UZ, PIT/Z i PIT/ZG.

W związku z tym, że zrezygnowano z identyfikacji podatnika za pomocą podpisu elektronicznego, konieczne było wymyślenie innego sposobu, który umożliwiłby zarówno potwierdzenie tożsamości podatnika, jak i bezpieczne wysłanie rozliczenia przez Internet. Podpis elektroniczny został zastąpiony obowiązkiem podania tzw. danych autoryzujących:

  • pierwszego imienia,

  • nazwiska,

  • daty urodzenia,

  • właściwego identyfikatora podatkowego:

    • PESEL – przeznaczonego dla osób fizycznych objętych rejestrem PESEL, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT,

    • NIP – przeznaczonego dla wszystkich pozostałych podmiotów.

  • kwoty przychodu wykazanej w deklaracji podatkowej za rok ubiegły.

Wszystkie powyższe są niezbędne do wysłania elektronicznego rozliczenia. Jeśli nie znamy kwoty przychodu z roku ubiegłego nasza deklaracja za 2017 r. nie zostanie wysłana. Warto pamiętać, że jeżeli w poprzednim roku nie wykazaliśmy żadnego przychodu, zamiast kwoty przychodu powinniśmy wpisać zero („0”).

Jeśli nigdy wcześniej nie wypełnialiśmy formularzy podatkowych na komputerze i nie wysyłaliśmy ich przez Internet, powinniśmy wykorzystać do tego celu program pity 2017. Jest to darmowa aplikacja komputerowa, która przeprowadzi nas przez cały proces rozliczania się z fiskusem za pośrednictwem sieci internetowej. Korzystając z programu unikniemy błędów, a wypełnienie wszystkich niezbędnych druków zajmie nam zdecydowanie mniej czasu.

© 2018 formularzpit37.pl