PITY 2017: Złożenie PIT 37 po terminie uniemożliwia rozliczenie na preferencyjnych zasadach

Podatnicy opłacający podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych (wg skali 18 i 32%), po spełnieniu określonych wymagań, mogą złożyć zeznanie roczne 2017 jako:

  • małżeństwo,

  • osoba samotnie wychowująca dziecko.

Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku możliwe jest osiągnięcie korzyści podatkowych w postaci obniżenia wysokości zobowiązania podatkowego względem organów skarbowych. Maksymalna kwota o jaką można obniżyć podatek rozliczając się wraz z małżonkiem lub jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko wynosi aż 12 529,94 zł.

Trzeba jednak pamiętać, że rozliczenie na preferencyjnych zasadach jest możliwe tylko wtedy, gdy formularz pit 36 lub pit 37 zostanie złożony do 30 kwietnia 2017 r. Jeżeli z jakiegoś powodu dostarczymy deklarację do urzędu skarbowego po terminie, będziemy musieli obliczyć wysokość podatku w sposób standardowy.

Jeżeli terminowo rozliczymy się z fiskusem, jednak wypełnimy deklarację indywidualnie, w ramach korekty nie będziemy mogli uzupełnić formularzy wspólnie z małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, korekta umożliwia uwzględnienie ulg i odliczeń, skorygowanie błędów i uzupełnienie braków, ale nie pozwala na skorzystanie z innych preferencji.

Jak już wcześniej wspomniano, wypełnienie deklaracji wspólne z mężem/żoną lub jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko może przynieść duże oszczędności. Dlatego jeżeli możemy rozliczyć się na jeden z powyższych sposobów, nie powinniśmy odkładać wypełnienia niezbędnych formularzy podatkowych na ostatnią chwilę. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku możemy wysłać PIT 2017 w formie elektronicznej. Warto skorzystać z tego opcji, ponieważ rozliczenie się z fiskusem za pośrednictwem sieci internetowej jest bardzo wygodne i zajmuje zdecydowanie mniej czasu.

Po więcej informacji zaglądaj do serwisu FORMULARZ PIT 37.

 

Zachęcamy również do odwiedzenia strony PIT PROGRAM w celu uzyskania najświeższych informacji dotyczących rozliczeń PIT.

© 2018 formularzpit37.pl