Czy przedsiębiorcy mogą rozliczyć się z fiskusem na druku PIT-37?

Istnieje kilka rodzajów formularzy podatkowych, które podatnicy wypełniają w celu rozliczenia się z urzędem skarbowym z osiągniętych przychodów. Wybór właściwego formularza jest bardzo istotny, ponieważ każdy z dostępnych druków jest przeznaczony do wykazywania innego rodzaju przychodów.

Formularz PIT-37 wypełniają tylko ci podatnicy, którzy spełniają jednocześnie wszystkie następujące warunki:

  • w trakcie 2017 r. uzyskiwali przychody opodatkowane wg obowiązującej skali podatkowej tylko i wyłącznie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
  • w trakcie 2017 r. uzyskiwali przychody opodatkowane wg skali tylko i wyłącznie za pośrednictwem płatnika,
  • w 2017 r. nie prowadzili działalności gospodarczej o charakterze pozarolniczym lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych wg skali,
  • nie obniżają dochodu uzyskanego w 2017 r. o straty wykazane w deklaracjach rocznych za lata ubiegłe,
  • nie mają obowiązku doliczenia w pit za 2017 r. dochodów uzyskanych przez niepełnoletnie dziecko.

Jak możemy zauważyć, przedsiębiorcy nie są w stanie spełnić wszystkich warunków, które zostały wymienione powyżej. Oznacza to, że nie mogą rozliczać się z fiskusem na PIT-37 druk. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym formularza podatkowego właściwego dla wybranego sposobu opodatkowania:

  • PIT-16A – jeżeli opłacają podatek dochodowy od osób fizycznych w formie karty podatkowej,
  • PIT-28 – jeżeli wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36 – jeżeli korzystają z podatku progresywnego (opodatkowanie wg skali 18 i 32%),
  • PIT-36L – jeżeli zdecydowali się na opłacanie 19% podatku liniowego.

Warto pamiętać, że niezależnie od wybranego sposobu opodatkowania i rodzaju uzyskiwanych przychodów, większość formularzy podatkowych można obecnie złożyć w formie elektronicznej. Ten sposób rozliczania się z fiskusem jest bardzo dużym udogodnieniem i znacznie skraca czas, jaki trzeba poświęcić na wypełnienie obowiązków podatkowych.

 

Na naszej stronie mogą Państwo pobrać całkowicie za darmo PIT 37 pdf, w którym w sposób interaktywny można złożyć rozliczenie podatkowe za 2017 rok. Zachęcamy również do śledzenia treści w serwisie PIT 37 pdf, gdyż zawsze staramy się być na bieżąco z opisem problemów i dylematów związanych z rozliczaniem z Urzędem Skarbowym.

© 2018 formularzpit37.pl