Wysokość zaliczki na podatek dochodowy. Podstawowe informacje na temat podatku dochodowego – do kiedy podatek dochodowy?

Podatek dochodowy to jeden z podstawowych rodzajów podatków, z którymi od samego początku spotykają się wszyscy początkujący przedsiębiorcy. Wśród osób, które nie mają przygotowania księgowego, może on budzić sporo obaw oraz wiele pytań, na przykład: do kiedy podatek dochodowy należy płacić?
Jaka jest wysokość zaliczki na podatek dochodowy? Oraz jeśli musi być wpłacona zaliczka na podatek dochodowy formularz jak powinien wyglądać? Na wszystkie pytanie warto poznać odpowiedzi, żeby kwestie podatkowe przestały być zmorą młodych właścicieli firm.

Kilka definicji – co to jest podatek dochodowy? Podatek dochodowy do kiedy go płacić?

Zacznijmy od samego początku. Podatek dochodowy jest to rodzaj obowiązkowego świadczenia od osoby fizycznej lub prawnej, które musi ona zapłacić państwu. Jest ono uzależnione od wysokości dochodu oraz wykorzystanych świadczeń.
Wysokość podstawy opodatkowania jest zależna od dochodu osoby fizycznej lub prawnej.

Do kiedy płacić podatek dochodowy? Wysokość zaliczki na podatek dochodowy

Wszyscy podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych (podatek liniowy i skala podatkowa) muszą wpłacać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy. Można to robić miesięcznie lub kwartalnie (dzięki spełnieniu pewnych wymogów). Niektórzy mają również prawo opłacania zaliczek uproszczonych. Jak opłacać zaliczki w sposób prawidłowy? Warto też dowiedzieć się podatek dochodowy do kiedy trzeba zapłacić?

Do kiedy podatek dochodowy należy zapłacić?

Zaliczki miesięczne wpłaca się do 20. dnia każdego miesiąca następnego. Na przykład za styczeń 2019 zapłacimy zaliczkę do 20. Lutego 2019. Z kolei zaliczki kwartalne opłaca się do 20. dnia miesiąca po zakończeniu wcześniejszego kwartału. Czyli na przykład zaliczka za I kwartał 2019 będzie opłacana do 20 kwietnia 2019. Kwartały to wartości stałe:

– I kwartał: styczeń-marzec (zaliczki płaci się do 20 kwietnia)
– II kwartał: kwiecień-czerwiec (zaliczki płaci się do 20 lipca)
– III kwartał: lipiec-wrzesień (zaliczki płaci się do 20 października)
– IV kwartał: październik-grudzień (zaliczki płaci się do 20 stycznia następnego roku)

zaliczka na podatek dochodowy formularz i wyznaczanie kwoty do zapłaty

Miesięczna zaliczka obliczana jest z dochodu, czyli nadwyżki przychodu nad kosztami ich uzyskania. Liczy się je co miesiąc narastająco. Forma naliczania zaliczek jest taka sama, bez względu na formę opodatkowania danej osoby fizycznej lub prawnej. Nie ma również obowiązku składania oświadczeń o wyborze miesięcznego rozliczenia ani deklaracji zaliczkowych podatku dochodowego.

W przypadku osób rozliczających się kwartalnie muszą one spełniać pewne wymagania. Takie prawo przysługuje małym podatnikom, których wartość przychodu ze sprzedaży za poprzedni rok nie przekroczyła 1 200 000 euro (wraz z kwotą VAT) oraz wszyscy rozpoczynający działalność gospodarczą.

Nawet jeśli w naszej małej działalności gospodarczej powierzamy obowiązki zajmowania się rachunkami wykwalifikowanej księgowej, warto zapoznać się z zasadami rozliczeń, żeby być na bieżąco i mieć świadomość swoich praw i obowiązków. Dzięki temu można skuteczniej zarządzać firmą.