PIT 11 kto składa? Jakie są zalety składania PIT drogą internetową? Interaktywne pity

Świat idzie do przodu, a z nim wszystkie dziedziny życia, nawet tak tradycyjne, jak składanie wszelkich dokumentów urzędowych.

Nowy rok, to nowe postanowienia, nowe marzenia, a także moment, w którym zaczynamy myśleć o podsumowaniach, również finansowym podsumowaniu roku poprzedniego. Nie ma sensu czekać z rozliczeniem podatków zbyt długo – lepiej pomyśleć o tym wcześniej i później gorączkowo nie szukać sposobu uniknięcia długich kolejek w urzędzie lub denerwować się na brak dostępu do Internetu w chwili, gdy akurat zostało tylko kilka minut, żeby złożyć deklarację o czasie.

Życie w sieci, czyli czy warto składać interaktywne PITy?

Coraz więcej osób decyduje się, żeby wykorzystać interaktywne pity. To rozwiązanie dobre zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób zatrudnionych. Warto zatem zapoznać się ze sposobem ich funkcjonowania oraz ściągnąć na swój komputer odpowiednią aplikację. Co jeszcze jest nam potrzebne, żeby móc się rozliczyć? Jakie dokumenty powinniśmy dostać, jeśli jesteśmy pracownikami?

PIT 11 interaktywny czy tradycyjny

Bez względu na to, w jakiej formie zdecydujemy się złożyć nasze rozliczenie, jako pracownicy musimy najpierw otrzymać PIT 11. Wystawia go nasz pracodawca, jest to podstawowe źródło wiedzy o naszych przychodach, rozchodach i pobranych zaliczkach na poczet podatku dochodowego, jeśli jesteśmy osobą fizyczną.

PIT 11 kto składa?

Pracodawca wystawia pracownikowi PIT 11 i jest zobowiązany do złożenia go w Urzędzie Skarbowym odpowiednim dla pracownika. Od roku 2019 musi to zrobić w formie elektroniczne, jako PIT 11 interaktywny do końca stycznia 2019. Podatnik nie ma obowiązku upominać się o wystawienie tego dokumentu. Płatnik jest zobowiązany, żeby go wystawić, a następnie przekazać do końca lutego 2019 w wersji elektronicznej (drogą e-mailową) lub drukowaną (drogą pocztową).

PIT 11 kto składa, jeśli podatnik zakończył działalność gospodarczą przed końcem roku rozliczeniowego?

Również w takim przypadku utrzymany jest termin do końca lutego na przekazanie deklaracji przez płatnika, chyba że podatnik wystąpi o wcześniejsze przekazanie dokumentu.
Podobnie wygląda sytuacja, jeśli ustał stosunek pracy w trakcie roku rozliczeniowego, na przykład rozwiązano umowę o pracę.

Rozliczenia elektroniczne – zalety

Coraz więcej osób korzysta wyłącznie z rozliczeń online. To chyba najprostsza i najwygodniejsza forma, a jak już wspomnieliśmy wcześniej, w niektórych przypadkach jest aktualnie jedyną możliwą.

Dlaczego jest to tak dobra opcja? Przede wszystkim w znaczący sposób skraca czas uzupełniania i składania deklaracji, niekiedy ograniczając go nawet do kilkunastu minut od chwili rozpoczęcia uzupełniania deklaracji, aż do otrzymania Urzędowego Potwierdzenia Odbioru. W odróżnieniu od tradycyjnych programów komputerowych, które pomagają w uzupełnianiu deklaracji, nie ma obowiązku drukowania dokumentu, podpisywania go i wysyłania pocztą lub dostarczania osobiście do urzędu. Nie ma też konieczności posiadania podpisu elektronicznego ani profilu zaufanego. Wszelkie formalności są ograniczone do niezbędnego minimum. To olbrzymia wygoda i oszczędność czasu.