Kiedy możemy się spodziewać zwrotu podatku? Jak obliczyć zwrot podatku pit 37

Może się zdarzyć sytuacja, że zapłacimy wyższe zaliczki na poczet podatku dochodowego niż wymagane lub będziemy chcieli skorzystać z przysługujących nam ulg i odliczeń. Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o zwrot podatku PIT 37? Jak obliczyć zwrot podatku PIT 37? Poniżej zamieszczamy garść najpotrzebniejszych informacjami, z którymi powinien zapoznać się każdy, kto myśli, że może mu takowy zwrot przysługiwać.

Zwrot podatku PIT 37 – z czego wynika?

Zwrot podatku dochodowego jest związany ze zbyt wysoką kwotą wpłaconych zaliczek na poczet tegoż podatku. Może się tak zdarzyć ze względu na skorzystanie ze odliczeń lub wszelkich ulg (na przykład: ulgi na dziecko, odliczeń za leki lub ulg dla krwiodawców). Według przepisów polskiego prawa zwrot powinien nastąpić w ciągu maksymalnie trzech miesięcy od momentu złożenia oświadczenia podatkowego.

Kiedy należy nam się zwrot podatku? Jak obliczyć zwrot podatku PIT 37

Istnieje również możliwość, że podatek dochodowy został naliczony nieprawidłowo. Doprowadza to do przekroczenia kwoty, która należy się fiskusowi.
W ramach naszego rocznego rozliczenia uwzględniamy kwoty przychodu za dany rok podatkowy, wszystkie zaliczki na podatek, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także wspomniane już wcześniej ulgi i odliczenia, na przykład ulga prorodzinna, abolicyjna czy rehabilitacyjna.

Zwrot podatku nie należy się nam natomiast, gdy wpłacone zaliczki pokrywają w pełni zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego, a też jeśli kwota zwrotu nie przekracza 8, 70 zł. Kwota ta nie zniknie, a zostanie zachowana na poczet ewentualnych przyszłych opłat, które będziemy mieli wnieść na rzecz urzędu. Istnieją również pewne określone grupy osób, które nie mogą oczekiwać zwrotu podatku. Zaliczają się do nich na przykład wszyscy zalegający z opłaceniem mandatów lub mający inne zobowiązania wobec skarbu państwa. Ich nadpłata zostanie spożytkowana na rzecz uregulowania tych zaległości.

Sytuacja odwrotna – czyli niedopłata podatku

Jeśli w trakcie roku przekroczymy próg podatkowy może się również zdarzyć sytuacja odwrotna, to znaczy, że będziemy musieli dopłacić podatek, gdyż wpłacane na bieżąco środki i składki nie pokryją naszych zobowiązań wobec fiskusa. Niedopłatę trzeba koniecznie uregulować zanim złożymy roczną deklarację PIT.

Zwrot nadpłaconych podatków – w jaki sposób następuje?

Zwrot naszych nadpłaconych podatków może nastąpić w dwojaki sposób: tradycyjną drogą gotówkową lub przelewem bankowym. W pierwszym przypadku zostanie on wykonany za pośrednictwem Poczty Polskiej i przyniesiony przez listonosza. W drugim, znacznie szybszym w realizacji, pieniądze wpłyną bezpośrednio na wcześniej wskazane przez nas konto.

Warto zapoznać się ze wszystkimi ulgami, które mogą nas obowiązywać i zawrzeć je w naszej deklaracji. Dzięki temu możemy liczyć na otrzymanie zwrotu podatku, który nam się w pełni należy. Może to być bardzo przyjemny zastrzyk gotówki dla rodzinnego budżetu. Bądźmy zatem na bieżąco z naszymi prawami.