Zabezpieczenie alimentów

Alimenty– jest to regularne świadczenie finansowe na rzecz osób fizycznych do których zobowiązane są inne osoby. Najczęściej do płacenia alimentów zobowiązani są rodzice małoletnich dzieci, lub małżonkowie po rozwodzie oraz w trakcie separacji, natomiast coraz częściej się zdarza że to rodzice składają wniosek do sądu aby wyegzekwować takie świadczenie od dzieci. W sytuacji gdy osoby z pierwszej linii pokrewieństwa nie są w stanie płacić, to obowiązek taki może przechodzić na przykład na dziadków lub rodzeństwo.

Zabezpieczenie alimentów

Każda sprawa o przyznanie alimentów jest inna i rozpatrywana przez sąd indywidualnie. Na wysokość świadczenia alimentacyjnego ma wpływ kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim bierze się pod uwagę możliwości finansowe osoby od której chcemy uzyskać pieniądze, i ogólną sytuację życiową. Postępowanie alimentacyjne nie zawsze jest szybkie i bezproblemowe. Zdarza się iż proces może trwać miesiącami i nie mamy pewności że na końcu uda się uzyskać kwotę o jaką występujemy. Jeżeli osoba ubiegająca się o alimenty ma stałe chociażby niewielkie źródło dochodu lub pomoc innych osób i może bez większych problemów czekać cierpliwie na zakończenie sprawy, to jest w dobrej sytuacji. Natomiast zdarza się, że powód zostaje bez środków do życia, lub ma je w niewystarczającej ilości i nie może czekać długo na zakończenie postępowania alimentacyjnego. Co można zrobić w takiej sytuacji? Otóż istnieje w prawie coś takiego jak zabezpieczenie alimentów – więcej tu: url. Proces ten polega na zobowiązaniu przez sąd rodzica, lub współmałżonka (osoby która będzie w przyszłości płacić alimenty) do wcześniejszej zapłaty jednorazowo lub częściowo określonej sumy pieniędzy. Należy dodać iż wydane przez sąd postanowienie o zabezpieczeniu jest automatycznie tytułem wykonawczym z klauzulą wykonalności. W praktyce oznacza to że jeżeli dana osoba nie wywiąże się z takiego postanowienia, to można od razu wszcząć postępowanie komornicze. Nawet jeżeli osoba pozwana złoży zażalenie na taką decyzję, to nie zwalnia jej to z zapłacenia orzeczonej kwoty.

Zabezpieczenie alimentów – podsumowanie

Gdy zdecydujemy się na złożenie wniosku o zabezpieczenie, należy dokonać uprawdopodobnienia roszczenia. To na osobie ubiegającej się o alimenty spoczywa obowiązek udowodnienia że w razie oddalenia wniosku zostanie bez środków do życia. Należy również zapamiętać, że w sytuacji gdy ostatecznie świadczenie zostanie przyznane w mniejszej kwocie niż zostało ustanowione zabezpieczenie, to różnicę trzeba będzie zwrócić. Wniosek o zabezpieczenie można złożyć na każdym etapie postępowania. Warto skorzystać z takiej możliwości, ponieważ może nam pomóc przeczekać trudny okres finansowy w trakcie trwania procesu.