Jak każdego roku i za 2018 rok podatnicy są zobowiązani 30 kwietnia 2019 roku przekazać do Urzędu Skarbowego roczną deklarację. Zeznanie to zawiera informacje o wysokości uzyskanego w poprzednim roku podatkowym dochodu bądź poniesionej straty.
Deklaracja PIT 37 jest najpopularniejszą deklaracją podatkową. W celu dokonania odliczeń wraz z tym zeznaniem do Urzędu Skarbowego przekazuje się odpowiednie załączniki.
PIT UZUPEŁNIAJĄCY
Podatnicy dokonując rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych mają prawo nie tylko odliczać od podatku ulgę na dzieci, ale również mogą wystąpić o zwrot kwoty, której nie udało im się odliczyć. W rozliczeniu za 2018 roku pit uzupełniający nie jest już obowiązkowy. W rocznym rozliczeniu za 2018 rok zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci nie wymaga już dołączania do PIT-36 lub PIT-37 formularza PIT/UZ. Zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi przysługuje na podstawie złożenie rocznej deklaracji podatkowej PIT-37 bądź PIT-36.
PIT 1 PROCENT
Od wielu lat podatnicy mają możliwość przekazania 1 procenta podatku wynikającego z zeznania rocznego na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego. Z roku na rok coraz chętniej podatnicy korzystają z takiej możliwości. Mają bowiem możliwość samodzielnie wybierania organizacji, na którą to przekazana zostanie kwota pochodząca z rocznej deklaracji. Co bardzo istotne przekazując pit 1 procent z podatku, podatnik nie traci ani złotówki, lecz tylko rozdysponowuje kwotę, którą i tak jest zobowiązany przekazać na rzecz Skarbu Państwa.
PIT OPP
PIT-OP jest oświadczeniem w sprawie złożenia wniosku o przekazanie 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. PIT OPP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS formularz PIT-40A, czyli ich roczne rozliczenie podatkowe. W oświadczeniu tym podatnik wskazuje KRS oraz cel szczególny, na jaki chce przekazać wynikającego z rozliczenia sporządzonego przez organ ZUS 1% rocznego podatku. Ponadto podatnik może na tym druku wyrazić również zgodę na podanie organizacji pożytku publicznego swoich danych osobowych, w celu poinformowania jej o tym, kto przekazał tę kwotę.
STATUS 200
Każdy wysyłany plik JPK po wysyłce otrzymuje numer referencyjny. Po tym numerze zeznanie jest identyfikowane na serwerze Ministerstwa, sprawdzany jest jej status oraz odbierane jest UPO czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Statusy mają odpowiednią numerację. I tak status 200 oznacza: przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie i należy pobierać UPO.
STATUS PIT 37
Sporządzona prawidłowo i przesłana drogą elektroniczną deklaracja otrzymuje z systemu status. Podatnik może wtedy odebrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. W przypadku błędów i braków system wyświetla inne numery komunikatów, które informują jaki jest status pit 37.
E DEKLARACJE STATUS 200
Bardzo często programy e-pity automatycznie obsługuje wysyłkę deklaracji do systemu e-deklaracje. gov. pl podając użytkownikowi odpowiednie komunikaty otrzymane z systemu Ministerstwa Finansów. Informacje dla podatników o statusie wysyłki e deklaracje status 200 należy odczytać następująco: przetwarzanie dokumentu zostało zakończone poprawnie.
UPO STATUS 200
UPO to Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które potwierdza elektroniczną wysyłkę deklaracji podatkowej do właściwego urzędu skarbowego.
UPO status 200 świadczący o poprawnym przesłaniu dokumentu i przyjęciu przez system e-Deklaracje a także o przekazaniu go do urzędu skarbowego wskazanego w tym dokumencie. Pobranie UPO jest możliwe jedynie ze statusem 200. Status ten oznacza że deklaracja została przyjęty przez system e-Deklaracje. Weryfikacja zeznania nie wykazała błędów. Dla PIT-u tego zostało wystawione Urzędowe Poświadczenie Odbioru.