Pożegnaliśmy już rok 2018, zaczął się kolejny, a razem z nim, oprócz przyjemności karnawałowych, również nowe postanowienia, obowiązki, praca oraz konieczność rozliczenia rocznego na deklaracji PIT. Nie trzeba być zawodowym księgowym, by się rozliczyć, zanim jednak wyślemy nasze formularze drogą tradycyjną lub elektroniczną, korzystnie jest sprawdzić, czy nie przysługują nam ulgi.
Odpisywanie różnych ulg – PIT darowizna, czyli darowizna PIT 37
Warto pamiętać, że oprócz samego podatku, możemy uwzględnić w naszym zeznaniu podatkowym różne ulgi takie, jak: odliczanie krwi od podatku czy darowizna w PIT 37. W jaki sposób to zrobić, żeby było poprawie i w zgodzie z literą prawa?
Czy jest możliwa darowizna PIT 37? Darowizna a PIT roczny – podstawowe informacje.
Zanim przeanalizujemy, w jaki sposób uwzględnić darowizny w naszych podatkach, warto przypomnieć sobie podstawy prawne tego pojęcia. Czym tak naprawdę jest darowizna?
PIT darowizna – definicje
Według najbardziej ogólnej definicji darowizna jest to umowa, w ramach której darczyńca zobowiązuje się do przekazania darmowego świadczenia ze swego majątku na rzecz obdarowanego. Powinna być ona złożona w formie aktu notarialnego. Darowizny podlegają również opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn, o czym trzeba koniecznie pamiętać. Wyjątkiem od tego są darowizny w ramach tak zwanej pierwszej grupy (to znaczy najbliższej rodziny). Wówczas nie ma konieczności płacenia podatku, trzeba jednak zgłosić formularz SD-Z2 w odpowiednim Urzędzie Skarbowym, w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy od momentu przekazania darowizny. A czy musimy składać specjalny PIT od darowizny?
Darowizna a PIT roczny, czyli darowizna w PIT 37
Oprócz wspomnianego już podatku od darowizn i spadków, nie ma konieczności aby w PIT darowizna się znalazła. Wręcz można stwierdzić, że nie ma podstawy prawnej, aby wypełniać PIT od darowizny.
Odliczanie krwi od podatku
Istnieją również inne możliwości dokonywania odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Jedną z nich, o czym wiele osób nie pamięta, jest możliwość dokonania odliczenia za oddawaną krew. Mogą go dokonywać zarówno dawcy honorowi, jak i zwykli czy oddający wyłącznie osocze. Konieczne jest oddanie krwi w placówce Publicznej Służby Krwi, które będziemy mieć udokumentowane stosownym zaświadczeniem.
Honorowi dawcy mogą dokonać odliczenia w kwotach zależnych od grupy krwi, poddani wcześniej zabiegowi uodpornienia. W zależności od tych czynników wartość zwrotu podatku będzie się różnić.
Aby dokonać odliczenia konieczne jest, jak już zostało to wcześniej powiedziane, posiadanie stosownego zaświadczenia wydanego przez organizację, która dokonała pobrania krwi. Odliczenie przysługuje osobom rozliczającym się na PIT37, PIT36, PIT28.
Warto zapoznać się z możliwościami ulg i odliczeń od podatku. Istnieje wiele opcji, z których często nie zdajemy sobie sprawy, a które są naszym ustawowym prawem. Korzystanie z nich bardzo opłaca się każdemu, kto dokładnie pilnuje swojego budżetu.