Prawo cywilne pomaga w stawianiu rozstrzygnięć nie tylko w sprawach rozwodowych, spadkowych czy egzekucyjnych. Rozstrzyga także sprawy dotyczące sporów na tle wykonywania umów czy też przy nabywaniu nieruchomości. Jest to drugi, obok prawa karnego, najważniejszy kodeks prawny w Polsce.
Prawo cywilne – kto się nim zajmuje?
W prawie cywilnym specjalizuje się większość kancelarii, ponieważ ogrom spraw trafiających na wokandę to właśnie spory toczone w oparciu o prawo cywilne. Ono bowiem rozstrzyga całkiem sporą część wątpliwości rodzących się w obrębie prawa prywatnego. Podstawą prawa cywilnego w Polsce jest Kodeks cywilny (ustawa z 23 kwietnia 1964 roku, obowiązująca od 1 stycznia 1965 roku). Ustawa od czasów jej uchwalenia była wielokrotnie nowelizowana.
Prawo cywilne reguluje przede wszystkim stosunki między autonomicznymi podmiotami prawa prywatnego. Nie zachodzi tutaj więc sytuacja podległości czy też podporządkowania jednego podmiotu w stosunku do drugiego (w takich sprawach rozstrzyga prawo publiczne). Kancelaria Prawo cywilne Warszawa nie wnika w kształtujące się między podmiotami relacje, natomiast określa granice ich autonomii, co pozwala rozstrzygać znaczącą część sporów.
Kiedy trzeba sięgnąć po prawo cywilne?
Prawo cywilne towarzyszy człowiekowi właściwie każdego dnia. Reguluje ono bowiem bardzo wiele różnorodnych sytuacji, w których udział bierze podmiot prywatny. Relacje między rodzicami a dziećmi, parą małżeńską, konsumentem i sprzedawcą, ubezpieczonym i towarzystwem ubezpieczeniowym, a także wynajmującym i najemcą w swoich podstawowych założeniach definiowane są przez Kodeks cywilny. Ponadto, część relacji między stronami różnego rodzaju umów, wynikające ze sporów dotyczących ich realizacji, również mogą być rozstrzygane w oparciu o prawo cywilne. Najprościej rzecz ujmując, dzieli się bowiem ono na:
- część ogólną obejmującą podstawowe zagadnienia wspólne dla całego prawa cywilnego
- prawo rzeczowe
- prawo zobowiązań – dotyczące norm prawa majątkowego
- prawo spadkowe
- prawo rodzinne
Z pomocą prawa cywilnego można rozstrzygać między innymi: sprawy o zapłatę, postępowania egzekucyjne, sprawy spadkowe, o zachowek, postępowania wieczystoksięgowe, spory dotyczące nabycia nieruchomości, sprawy rozwodowe, o alimenty, sprawy dotyczące zastawu i hipoteki, ochrony konsumenta, prawa konkurencji.
Radca prawny w zakresie prawa cywilnego – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?
Skorzystanie z pomocy radcy prawnego jest wskazane w wielu przypadkach. Oczywiście akty prawne regulujące poszczególne typy relacji między podmiotami znaleźć można bez problemu w sieci. Trzeba jednak jeszcze umiejętnie z nich skorzystać i zinterpretować poszczególne zapisy. Często bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia samodzielne rozstrzygnięcie sporu na swoją korzyść może być niemożliwe. Radca prawny nie tylko pomoże zdefiniować odpowiednie przepisy mające zastosowanie w danej sytuacji, lecz także:
- może pomóc w przygotowaniu pism procesowych
- może spisać umowę między stronami
- może przygotować ugodę między uczestnikami sportu
- może reprezentować klienta przed sądem, organem administracji, a także innymi urzędami.
Wybierając radcę prawnego, warto oczywiście zwrócić uwagę na opinię, jaką cieszy się on wśród swoich klientów. Oprócz wiedzy i doświadczenia, masz prawo oczekiwać od swojego reprezentanta taktu, umiejętności dostosowania się do zaistniałych okoliczności, jak najlepszego prowadzenia twoich spraw. Masz prawo oczekiwać kompleksowej i fachowej pomocy, bez oceniania, krytyki i prywatnych opinii osób trzecich. Radca ma cię reprezentować i dbać o jak najlepiej pojęty interes swojego klienta.