Jak mówi mądre polskie przysłowie: „Na tym świecie są dwie pewne rzeczy, są to śmierć i podatki” . Właśnie to drugie jest powszechnie znane wszystkim obywatelom i ludziom na całym świecie. Gdyż właściwie co roku trzeba składać tzw. zeznania podatkowe typu PIT.
PIT 2021 – do kiedy go trzeba złożyć?
1. a) Terminy składania poszczególnych PIT-ów, w roku 2021 deklaracje podatkowe PIT 2020 składać należy:
- do 1 marca 2021 roku (poniedziałek) -> PIT-28
- do 30 kwietnia 2021 roku (piątek) -> PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.
1.b) PIT 37 online:
Szczególnie wszystkich podatników powinien interesować PIT 37. Wszystkie PIT-y także i ten można złożyć m.in. przez Internet, po jego uprzednim wypełnieniu należy go wysłać pocztą elektroniczną pod właściwy Urząd Skarbowy miejsca zamieszkania.
Ważne!: Istnieją także witryny internetowe, na których są dostępne obszerne informacje czy też tłumaczenia wyjaśniające poszczególne i bardzo często zawiłe rubryki urzędnicze, które są nadrukowane w deklaracjach podatkowych. Jednocześnie takie strony bardzo często umożliwiają dodatkowo wysłanie deklaracji podatkowych do Urzędu Skarbowego. Portale www taką oto dogodność oferują zarówno odpłatnie, jak i nieodpłatnie.
Uwaga!: Szanowny podatniku, pamiętaj, że każdy Urząd Skarbowy miejsca (czyli Twojego aktualnego miejsca zamieszkania) ma swój odrębny adres e-mail. Przykładowo, jeżeli w danym mieście, np. w Warszawie, w Bydgoszczy albo w Łodzi bądź w Trójmieście (np. w Gdyni, w Gdańsku) jest kilka oddziałów urzędów skarbowych, to każdy z nich ma swój indywidualny adres e-mail. Żaden urząd skarbowy, nawet jeżeli ma kilka pododdziałów w konkretnym mieście, nie ma jednego i takiego samego adresu. Adresu przeznaczonego do wysyłania tylko i wyłącznie zeznań podatkowych drogą elektroniczną.
1.c) PIT 37, co to jest konkretnie za dokument?
PIT-37, także w wersji PIT 37 online – jest to typowa deklaracja, która musi zostać, jak co roku złożona w US przez pracowników, zleceniobiorców oraz innych. Podatników, od których zostały pobrane zaliczki na podatek dochodowy. Oblicza je i pobiera sam płatnik, jest nim m.in.: zakład pracy, zleceniodawca, inny kontrahent, który ma swoich podwykonawców itp. Podatnik (pracownik) z reguły własną deklarację wypełnia na podstawie przesłanego za dany ubiegłych rok dokumentu, oczywiście w roku następnym (do końca lutego w kolejnym roku kalendarzowym).
PIT online- jako powszechnie praktykowana metoda
PIT-y poprzez Internet (w tym PIT 37 online – jako także pit przez Internet można składać już od kilku dobrych lat. PIT online to wygodna, praktyczna i powszechnie stosowana metoda składania zeznań podatkowych do Urzędu Skarbowego. Przy czym należy pamiętać, że i tutaj obowiązują dokładnie takie same wytyczne i zasady postępowania podczas wypełniania deklaracji podatkowej, jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych, czyli tradycyjnej formy wypełniania papierowego dokumentu.
Inne sposoby składania PIT 2021, są to:
- Rozliczanie się z urzędem skarbowym, za pośrednictwem usług biura księgowego, również online czy tradycyjnego.
- Osobista wizyta w urzędzie skarbowym.
- PIT 2021 możemy również złożyć poprzez naszego pracodawcę, jeżeli tylko jego dział kadrowo-płacowy (księgowy) posiada stosowne takie uprawnienia do wykonywania tego typu czynności w imieniu pracownika, czyli podatnika.
- Programy komputerowe umożliwiające rozliczanie PIT-ów operują wszelkie wskazówki porady i inne udogodnienia ułatwiające wypełnianie takiego rodzaj dokumentów. Dlatego warto z nich korzystać.
E-pity, dlaczego warto tego skorzystać?
Same e-pity , jak już wcześniej zostało to wspomniane, dają nam wszechstronną wygodę i komfort w aplikowaniu deklaracji podatkowych w tym procesie-czynności rozliczania się z fiskusem. Co więcej, dzięki użytym programom komputerowym samo wypełnianie rocznej deklaracji podatkowej staje się dużo prostsze i co najważniejsze w tym wszystkim- bardziej zrozumiałe (są czytelniejsze, przystępniejsze) dla przeciętnego obywatela, każdego podatnika Rzeczypospolitej Polskiej.
Niewątpliwym plusem składania deklaracji pit przez Internet jest brak oczekiwania w długich urzędowych kolejkach do okienka, w którym na ręce urzędnika składa, oddaje się stosowne dokumenty. Szczególnie jest to ważne, kiedy w Polsce nadal panuje stan pandemiczny (epidemiczny), spowodowany przez wirusa COVID-19.
Na koniec, jako podatnicy musimy zawsze pamiętać o bardzo o kilku ważnych rzeczach w tej „podatkowej materii”, ponieważ są one szalenie istotne.
Mianowicie jako podatnicy, tzn. wszyscy obywatele mają obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych. Jeżeli ktoś nie złoży deklaracji w terminie z różnych przyczyn, wówczas może wystąpić do urzędu z wnioskiem wyjaśniającym w postaci, tzw. czynnego żalu, które w takiej sytuacji powinno obowiązkowo zostać dołączone do deklaracji podatkowej za dany, ubiegły rok kalendarzowy.
Jeżeli ktoś świadomie i z premedytacją tego nie uczynił, czyli nie wypełnił tego obowiązku, wówczas w takiej sytuacji grozi mu postępowanie skarbowe, a w konsekwencji kara finansowa (różnego kalibru) lub nawet taka osoba może zostać pozbawiona wolności. Jednak ma to miejsce w szczególnych i wyjątkowych przypadkach. W sytuacji, w której Urząd Skarbowy ma wątpliwości co do złożonej jemu deklaracji podatkowej, to w takich sytuacjach wzywa on podatnika do korekty (naniesienia wskazanych poprawek w dokumentacji) oraz zobowiązuje on podatnika do złożenia przez niego stosownych wyjaśnień w tej sprawie.