Drewno jest jednym z niewielu naturalnych, odnawialnych materiałów budowlanych, dlatego powstającego z niego materiały, jak na przykład płyta OSB są tak powszechne i chętnie wybierane do różnego rodzaju prac. Cykliczny proces pozyskiwania i odnawiania lasów do produkcji drewna zapewnia, że drewno będzie nadal dostępne.
Drewno jako surowiec naturalny, nie jest toksyczne, a do tego jest bezpieczne w kontakcie i w dotyku. Poza tym drewno starzeje się w sposób naturalny, przez co nie rozpada się na materiały, które mogłyby być szkodliwe dla środowiska.
Zatem drewno jest produktem pozyskiwanym naturalnie ze środowiska i pozytywnie na nie wpływającym, o niższym wpływie netto na środowisko niż większość innych materiałów budowlanych, takich jak na przykład stal, aluminium czy beton. To materiał budowlany, który przyczynia się do długoterminowej redukcji emisji dwutlenku węgla, a tym samym pozytywnie wpływa na zmiany klimatyczne.
Co prawda, drewno i płyty drewnopochodne są materiałem palnym, ale palą się w sposób dosyć powolny, przewidywalny i wymierny. Oznacza to zaś, iż drewno jest (o dziwo!) znacznie bardziej odporne na pożary niż inne materiały. Posiadają bowiem naturalny mechanizm samoobrony, który zwiększa możliwość przetrwania pożaru przez konstrukcję drewnianą przy zachowaniu jej wytrzymałości i stabilności. Nie warto jednak wystawiać płyt drewnopochodnych na tego rodzaju ryzyko.
Drewno i płyty drewnopochodne są naturalnym materiałem izolacyjnym, który tworzy barierę pomiędzy ciepłem a zimnem. To za sprawą wielu kieszeni powietrznych umieszczonych w strukturze komórkowej produktów drewnianych, które sprawiają, że lekkie drewno jest lepszym izolatorem, ponieważ przewodność cieplna wzrasta wraz z gęstością.
Dlatego też, dzięki zastosowaniu lekkiego drewna, można w znacznym stopniu przyczynić się do maksymalizacji komfortu i minimalizacji zużycia energii nieodnawialnej. Ponadto budynki o konstrukcji drewnianej mogą pozwolić na umieszczenie dodatkowych materiałów izolacyjnych w przestrzeniach pomiędzy elementami szkieletu bez zwiększania grubości ścian, sufitu, dachu czy podłogi.
Naturalne właściwości termiczne drewna również maksymalizują wydajność materiałów izolacyjnych, ponieważ drewno nie będzie się wychładzać ani rozpraszać ciepła, dlatego wymaga mniej energii do utrzymania ciepła w całym budynku. Podobnie jak płyty drewnopochodne użyte w budownictwie i meblarstwie.