Podstawa naliczenia podatku dochodowego. Jaka jest podstawa do obliczenia podatku?

Zaczął się nowy roku, nadszedł więc czas do tego, żeby już pomyśleć o rozliczeniu podatków za rok 2018. Jeśli chcemy zrobić to samodzielnie trzeba koniecznie zapoznać się z wieloma elementami – jaka jest podstawa podatku, jaki jest dochód do opodatkowania?

Obliczanie podatku PIT 37 – podstawa naliczania podatku dochodowego

Na początek warto zastanowić się jaka jest podstawa obliczenia podatku. Zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą podstawą taką stanowi nasz dochód i na jego podstawie dokonuje się obliczenie podatku PIT 37.

Dochód jako podstawa naliczenia podatku dochodowego

Koszty uzyskania przychodu oczywiście są brane pod uwagę przy określaniu dochodu (t. j. podstawa podatku) jeszcze w ciągu roku i na ich podstawie również określa się zaliczki na podatek dochodowy. Z kolei pozostałe odliczenia i ulgi uwzględnia się dopiero w uzupełnianiu rozliczenia rocznego.

Dochód do opodatkowania a nadpłata podatku

Często może się okazać, że nasze zaliczki na podatek będą wyższe niż należna Urzędowi Skarbowemu kwota. Skąd ta różnica? Jak już powiedzieliśmy, podstawa naliczania podatku dochodowego to nasz dochód. Od podatku zaś możemy odliczać różnorodne ulgi. Mogą to być ulgi rehabilitacyjne, na dziecko czy wszelkiego rodzaju inne odliczenia (np. za leki, jeśli wydajemy na specjalistyczne preparaty więcej niż 100 zł miesięcznie i mamy stosowne zaświadczenie od lekarza).

Podstawa obliczenia podatku a ewentualne zwroty

Jeśli nastąpi nadpłata podatku, wówczas przysługuje nam zwrot, który musi zostać zrealizowany w ciągu maksymalnie 3 miesięcy od momentu złożenia deklaracji rocznej. Może on zostać zrealizowany na wcześniej wskazane konto bankowe (opcja najszybsza) lub w gotówce – wówczas odwiedzi nas listonosz z przekazem pieniężnym.

Jak najlepiej składać deklarację? Obliczenie podatku PIT 37 – to proste

Jeśli nie mamy księgowej, która wypełnia i składa za nas dokumenty możemy złożyć ją w sposób tradycyjny lub za pośrednictwem programu e-deklaracja. Druga forma jest zdecydowanie najpraktyczniejsza i pozwala ograniczyć czas potrzebny za wypełnienie i złożenie dokumentu nawet do kilkunastu minut. Wystarczy tylko zainstalować odpowiednie oprogramowanie i wypełnić odpowiednio wybrany dokument (można go składać również wspólnie z małżonkiem).
Po wypełnieniu części z danymi personalnymi oraz deklaracji podatkowej (obejmującej też ulgi i odliczenia) wystarczy tylko wysłać dokument i czekać aż po kilkunastu minutach dostaniemy Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. To niezmiernie ważny dokument, gdyż stanowi nasze potwierdzenie rozliczenia się z fiskusem w terminie. Warto go zachować na komputerze, a nawet wydrukować.

Dokładne zapoznanie się z aktualizowanymi i zmieniającymi się przepisami, jak zmienna kwota wolna od podatku, podstawa naliczenia podatku dochodowego oraz sposób w jaki oblicza się podstawę opodatkowania pozwala rozliczyć się w prosty sposób, bez konieczności zatrudniania księgowego do pomocy. Nowe przepisy stają się coraz bardziej przyjazne zwykłym podatnikom. Korzystajmy zatem ze wszelkich udogodnień i ulg, żeby rozliczać się przyjemnie i szybko.