Rozliczanie PITa elektronicznie – szybko, prosto i wygodnie

Coroczne złożenie deklaracji podatkowej jest obowiązkiem każdej osoby, która osiąga dochody lub ponosi straty związane ze swoją aktywnością finansową. Do tej pory przyzwyczajeni byliśmy do papierowych formularzy, które nie zawsze były zrozumiałe, a ich wypełnianie mogło zająć mnóstwo czasu. Od tego roku upowszechnione zostały ePITy, czyli rozliczenie z fiskusem za pomocą elektronicznych formularzy.

PIT online – jak się zalogować do profilu podatkowego?

Aby rozliczyć PIT 37, będziemy potrzebować kilku rzeczy. Po pierwsze: dostęp do internetu i możliwość zalogowania się na stronie Ministerstwa Finansów. Możemy ją znaleźć pod adresem [url=podatki.gov.pl]podatki.gov.pl[/url] lub wpisując w wyszukiwarkę frazę „podatki gov pl” lub „ePIT”. Drugą niezbędną rzeczą będzie Profil Zaufany lub zeznanie podatkowe z ubiegłego roku. Jedna z tych rzeczy będzie konieczna do zalogowania się do naszego profilu „Twój e-PIT”: pierwsza opcja automatycznie zaloguje nas do profilu podatkowego, a jeżeli jeszcze nie wyrobiliśmy Profilu Zaufanego, to będziemy musieli wpisać swój PESEL, kwotę przychodu z rozliczenia za 2018 i kwotę przychodu z rozliczenia od jednego z płatników za 2019 rok. Łatwiejszą i prostszą metodą jest oczywiście Profil Zaufany, który możemy wyrobić poprzez bank, w którym posiadamy konto (większość banków udostępniło możliwość zrobienia tego zdalnie za pomocą swoich serwisów transakcyjnych.

Jak rozliczyć PIT 37?

Kiedy już zalogujemy się do profilu „Twój e-PIT”, potrzebna będzie trzecia rzecz, czyli – tak jak dotychczas – papierowe lub elektroniczne rozliczenia przysłane przez płatników. Za pomocą tych rozliczeń będziemy musieli sprawdzić, czy sumaryczna kwota widniejąca na każdym z arkuszy pokrywa się z tą, która została wygenerowana przez Ministerstwo Finansów. Jeżeli wszystko się zgadza, pozostaje nam dopisać numer rachunku bankowego, na który chcemy uzyskać zwrot podatku (przy logowaniu przez Profil Zaufany rachunek podstawi się automatycznie) oraz wybrać Organizację Pożytku Publicznego, której przekazujemy 1% i deklaracja gotowa jest do zatwierdzenia. Po zatwierdzeniu pozostaje nam czekać na zwrot nadpłaconego podatku lub przelać kwotę niedopłaty na automatycznie wygenerowany mikrorachunek Ministerstwa Finansów.

Co zrobić w sytuacji, gdy kwoty wyliczone z Ministerstwa będą niezgodne z tymi, które obliczyliśmy ręcznie na podstawie rozliczeń? Przede wszystkim – nie panikujmy ani nie oburzajmy się. Tak się może zdarzyć, wszak systemy – tak jak i ludzie – bywają zawodne. Dlatego jeszcze raz obliczmy kwoty, które zostały nam przedłożone przez pracodawców. Jeśli nie mamy wątpliwości co do poprawności z naszej strony, możemy edytować dokument on-line. Należy zatem uzupełnić ponownie te rubryki, które się nie zgadzają, w kolejności od wyliczeń jednostkowych do wyliczeń sumarycznych. PIT online posiada specjalne algorytmy, które sumują korygowane przez nas kwoty, więc czasami bywa tak, że korekta nie może zostać naniesiona. Jeżeli tak się stanie, oznacza to że dana operacja nie może zostać przeprowadzona w związku z obowiązującą ordynacją podatkową. Po poprawieniu błędnych kwot możemy zatwierdzić ePITy i czekać na zwrot nadpłaty.