Ulga na leki – w jaki sposób ją wprowadzić do rozliczenia PIT? Jakie leki można odliczyć od podatku

Jeśli potrzebujesz szybko i łatwo rozliczyć swój PIT, warto skorzystać z prostszej opcji. Najskuteczniejszym sposobem jest rozliczenie się za pomocą aplikacji e-rozliczenia. Jest ona intuicyjna i prosta w obsłudze. Pozwala również na uwzględnienie wszystkich przysługujących nam ulg takich, jak odliczenia za leki. Jak z niej skorzystać?

Program e-deklaracje a odliczenie leków od podatku

Jeśli chcemy się szybko i sprawnie rozliczyć, a przy tym uwzględnić w tym odliczenie leków od podatku, oprogramowanie ze strony Urzędu Skarbowego będzie najlepszym rozwiązaniem. Współpracuje ono ze wszystkimi systemami operacyjnymi oraz nie wymaga skomplikowanych dodatkowych dodatków sprzętowych. Konieczny jest wyłącznie dostęp do Internetu oraz oprogramowanie Adobe Air, które jeśli nawet nie ma go na komputerze automatycznie zainstaluje się z samym programem do rozliczeń.

W pierwszej części pracy z systemem należy uzupełnić profil użytkownika. Znajdą się tu wszystkie niezbędne dane osobowe oraz ewentualnie dane współmałżonka, z którym wspólnie się rozliczamy. W drugiej części wpisuje się już informacje o przychodach i wszelkie dane rozliczeniowe. Również tu znajdą się wszelkie ulgi, które nam przysługują, na przykład te dla krwiodawców oraz ulga na zakup leków. Warto w tym miejscu zastanowić się, jakie leki można odliczyć od podatku oraz kto może odliczyć leki?

Odliczenia za leki – jakie leki można odliczyć od podatku i kto może odliczyć leki?

Niestety, nie wszystkie leki możemy odliczyć od podatku. Na pewno nie przysługuje nam ulga na leki wydawane bez recepty. Nawet w przypadku antybiotyków czy innych leków przepisanych przez lekarza rodzinnego nie możemy liczyć na takie udogodnienie. Odliczyć możemy wyłącznie leki na podstawie decyzji lekarza specjalisty. Z wydanego przez niego dokumentu musi wynikać jasno i klarownie czy przyjmujemy lekarstwa na stałe czy czasowo oraz jakie są konkretne, przepisane nam specyfiki w ramach tej kuracji. Musi się na oświadczeniu znaleźć również czytelny podpis lekarza oraz data wystawienia dokumentu.

Ulga na zakup leków – ograniczenia kwoty

Pamiętajmy również o kwotach, gdyż odliczeniu mogą podlegać wyłącznie rachunki powyżej 100 zł miesięcznie. Jeśli wydajemy niższą kwotę, ulga znów nie będzie nam przysługiwać.

Koszty lekarstw odlicza się od podstawy opodatkowania czyli naszego przychodu (zarówno jeśli jesteśmy osobą fizyczną zatrudnioną na umowę o pracę, jak i prawną, która prowadzi własną działalność gospodarczą). Przedsiębiorcy i osoby wynajmujące mieszkania mogą realizować ulgę w ciągu roku przy obliczaniu ryczałtu czy zaliczek na podatek dochodowy. Pozostali mogą ją uwzględnić dopiero w rozliczeniu rocznym. Należy wówczas w zeznaniu podatkowym PIT 36 lub PIT 37 wprowadzić odpowiednie kwoty oraz wypełnić dodatkowo załącznik PIT 0.

Jakie lekarstwa można odliczyć?

Wszystkie które zostaną przepisane przez lekarza do długofalowych terapii. Mogą to być na przykład: suplementy diety, tabletki, maści, kremy kompresy. Warto zapoznać się z urzędowym wykazie środków dopuszczonych do obrotu w naszym kraju w zgodzie z prawem farmaceutycznym. To podstawa dla urzędników do uznania naszej ulgi.