Jak wypełnić pit UZ? Jak odliczyć ulgę na dziecko w rozliczeniu za rok 2018? Co to jest pit UZ – formularz wzór

W 2019 roku w rozliczeniach rocznych nastąpiło wiele zmian. Obecnie składanie dokumentów stanie się jeszcze prostsze. Warto również uzupełnić i wysłać PIT przez Internet. Dzięki temu zdecydowanie oszczędza się czas, zamiast spędzać go w długich kolejkach prze urzędniczymi okienkami. W e-deklaracji można wpisać wszystkie przysługujące nam ulgi, również uwzględnia się formularz PIT UZ. Co to jest PIT UZ? Czy w aktualnym rozliczeniu podatkowym za zeszły rok będzie nam on nadal potrzebny?

Trochę teorii – co to jest PIT UZ? PIT UZ dla kogo? PIT UZ druk

Jeszcze w poprzednim roku można było znaleźć wiele poradników, jak wypełnić PIT UZ, czy PIT UZ dla kogo jest przeznaczony? W każdym z tego typu tekstów pojawiał się też PIT UZ wzór. W rozliczeniu za rok 2018 nie ma już obowiązku wypełniania tego dokumentu, trzeba jedynie wypełnić stosowne rubryki w samej deklaracji PIT 36 lub PIT 37. Warto jednak zapoznać się z tym, na czym polega PIT UZ druk i czego tak naprawdę dotyczy.

Formularz PIT UZ i PIT UZ wzór – czego dotyczą?

Jeśli wcześniej zastanawiałeś się, gdzie umieścić ulgi na dziecko, służył do tego właśnie wspomniany formularz PIT UZ, który składało się dodatkowo, oprócz głównego dokumentu rozliczeniowego. Obecnie ulgę na dziecko deklaruje się bezpośrednio w zeznaniu podatkowym PIT. We wcześniejszych latach zarówno w przypadku małżonków, którzy rozliczali się wspólnie, jak i oddzielnie, konieczne było złożenie formularza, uzupełnionego o dane pozwalające na weryfikację i identyfikację obojga rodziców.

Obecnie nie trzeba się już zastanawiać, jak wypełnić PIT UZ, trzeba tylko wykazać tę część ulgi na dziecko, która podlega odliczeniu od podatku. Najłatwiej zrobić to oczywiście za pośrednictwem programu e-deklaracje, gdzie w części podatkowej można wpisywać wszystkie przysługujące nam ulgi, bez względu na to, czy rozliczamy się samodzielnie, czy ze współmałżonkiem. Znacząco ułatwia to przeprowadzenie wszelkich obliczeń, gdyż program jest bardzo intuicyjny i dostosowany do potrzeb użytkowników, którzy nie muszą mieć specjalistycznego przygotowania z zakresu wiedzy księgowej. Aplikacja prowadzi krok po kroku przez kolejne etapy wypełniania dokumentu. Dzięki temu możemy w znaczący sposób oszczędzić nasz czas oraz nie musimy się martwić, że w którymś miejscu popełnimy błąd w obliczeniach, który może mieć poważne konsekwencje.

Nowe przepisy sprawiły, że ilość wypełnianych przez podatnika dokumentów znacząco zmalała. Dzięki temu rozliczenie roczne staje się zdecydowanie prostsze i mniej czasochłonne. Można je wykonać samodzielnie, w domowym zaciszu, bez konieczności odwiedzania odpowiedniego urzędu w godzinach jego otwarcia. To olbrzymi komfort i wygoda. Zwłaszcza, że samo złożenie pełnej deklaracji aż do momentu otrzymania Urzędowego Potwierdzenia Odbioru trwa do kilkunastu minut. Warto zatem korzystać z oprogramowania dla własnej korzyści oraz spokoju ducha, że wszystkie dokumenty dotrą do urzędu na czas i nie znajdą się w nich żadne błędy.